Dao yin to sposoby kierowania energią w czasie wykonywania specjalnych zestawów ćwiczeń oddechowo-ruchowych. Wyróżnia się pięć różnych szkół: taoistyczna, buddyjska, konfucjańska, medyczna oraz związaną ze sztukami walki.

W taoistycznej odmianie dao yin wzmacniano ciało i ducha w sposób naturalny, niewymuszony, w zgodzie z naturą. W szkole buddyjskiej szukano sposobu na odnalezienie stanu umysłu zwanego stanem „pustki” lub „niemyślenia” – wspomagano wysiłki w celu osiągnięcia oświecenia. Konfucjanizm kładł nacisk na kierowanie i kontrolowanie umysłu i ciała oraz na osiągnięcie stanu „spokoju i ciszy”. Medyczny dao yin w Katowicach zajmuje się profilaktyką, zdrowotną, wspomaganiem innych metod leczenia, przedłużaniem życia. Natomiast dao yin sztuk walki wzmacniał odporność organizmu na uderzenia, budował siłę i zwiększał szybkość poprzez odpowiednie ćwiczenia energetyczne. Szkoły dao yin różniły się również sposobami wykonywania ćwiczeń, koncentracji i oddychania.

Dao yin w Katowicach wykonywany jest w formie statycznej i dynamicznej. Ćwiczenia statyczne zawierają pozycje stojące, siedzące i leżące. Wykonuje się je utrzymując ciało w określonej pozycji przez odpowiednio długi czas. Ćwiczenia dynamiczne to chodzenie, wstrząsanie, ugniatanie i masaż. Ćwiczenia statyczno-dynamiczne są połączeniem różnych pozycji i ruchów w kombinacje i sekwencje. Dao yin oddechowy zawiera takie techniki jak wydłużanie oddechu, jego zatrzymywanie oraz śpiewanie specjalnych, krótkich dźwięków. Natomiast dao yin mentalny to przede wszystkim koncentracja na punktach witalnych, kanałach energii, pewnych partiach ciała oraz medytacja. Wszystkie te metody prowadza do określonego celu swoim własnym rytmem i praktykowane prawidłowo, są całkowicie bezpieczne.

Poprzez rozluźnienie i śledzenie oddechu w czasie wykonywanie ćwiczeń dao yin następuje rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Krew dociera bez przeszkód do wszystkich części ciała. Znikają nieprzyjemne stany zimnych rąk i stóp, ogólnego wychłodzenia, zmniejszają się bóle reumatyczne. Następuje uspokojenie umysłu, poprawia się zdolność koncentracji. Podczas oddychania brzusznego organy są w naturalny sposób masowane i stymulowane. Pracująca przepona wpływa dobroczynnie na serce. Pogłębia się oddech, samoczynnie wydłuża się podczas systematycznej praktyki. Śledzenie oddechu rozluźnia mięśnie twarzy, gardła, wzmacnia pracę płuc.

Poprawia się ogólny stan zdrowia, w połączeniu z odpowiednimi pozycjami dao yin działa leczniczo. Należy nadmienić, że podczas ćwiczeń oddechowo-rozluźniających odkrywa się energetyczna strukturę ciała poprzez własne odczucia.

Naturalny, długi oddech oraz maksymalne rozluźnienie jest podstawową składową ćwiczeń dao yin. Bez nich byłyby one tylko ćwiczeniami fizycznymi o ograniczonej skuteczności. Człowiek odruchowo pogłębia swój oddech i rozluźnia się poprzez kontakt z naturą przebywając nad jeziorem, morzem w lesie czy w górach. Pobiera on energię z otoczenia, z drzew, ziemi i nieba, wdycha świeże, zjonizowane ujemnie powietrze, przepełnione zapachami roślin i skał.

Do ćwiczeń dao yin należy wybierać miejsca, które wzmacniają ich skuteczność, najlepiej więc ćwiczyć w lasach, parkach i ogrodach, szczególnie w sąsiedztwie drzew iglastych. Drzewa energetyzują powietrze ujemnie, co korzystnie wpływa na strukturę energetyczną człowieka.. Najbardziej korzystna pora jest poranek, a w celu ćwiczenia skierowanego na leczenie konkretnego narządu uwzględnia się zegar biologiczny, porę roku oraz kierunek świata.

Zajęcia z dao yin odbywają się w ramach zajęć z qigong.

[contentblock id=22 img=html.png]

[contentblock id=21 img=html.png]

Zajęcia, zgrupowania i obozy sportowe odbywają się normalnie. Więcej informacji tutaj.

    Tematyka: akupunkturazielarstwojogatai chijoga oczuqigongnarciarstwobhpaudyt energetycznyinne

    Miejsce: CieszynUstrońKatowiceChorzówWisłaBielsko-Białaon-lineinne