Joga oczu, Qigong, Tai chi w Tychach

AKTYWNE WAKACJE - Tai chi Tychy (20)

Projekt “AKTYWNE WAKACJE” to sponsorowane zajęcia dla każdego z tai chi, qigong i jogi oczu w Tychach, który właśnie się zakończył.

Tai chi to sztuka walki oparta o zasady starochińskiej gimnastyki zdrowotnej.Ustawienie ciała gwarantujące stabilność i elastyczność powodują, że tai chi korzystnie wpływa na korektę postawy, a tym samym przynosi ulgę w przypadku bóli kręgosłupa. Tai chi poprawia także kondycję fizyczną.

Qigong – tradycyjna gimnastyka chiñska polecana dla osób w każdym wieku. Jest to zestaw łagodnie wykonywanych ćwiczeń relaksujących ciało oraz odblokowujących przepływ energii w kanałach energetycznych.

Joga oczu to zestaw ćwiczeń usprawniających proces widzenia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń przynosi rozluźnienie zarówno mięśni karku i szyi oraz mięśni otaczających gałkę oczną. Rozluźnienie i relaks to podstawa do utrzymania prawidłowego przebiegu procesu widzenia. Dlatego też ćwiczenia rozluźniające mięśnie oraz przywracające naturalne mikroruchy gałek ocznych są podstawowymi ćwiczeniami, które w pierwszej kolejności mogą poprawić ostrość wzroku.

Miejsce ćwiczeń tai chi, qigong i jogi oczu w Tychach przed City Point

Tychy Al. Jana Pawła II 16-18

w każdą niedzielę do 31 sierpnia 2014 r.

Przyczyną problemów z widzeniem są wady wzroku, narażenie na pogorszenie procesu widzenia w wyniku niewłaściwej higieny oczu przy znacznym ich obciążeniu oraz nieprawidłowa praca oczu w efekcie błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu. Ćwiczenia jogi oczu zalecane są profilaktycznie dla młodzieży wykorzystującej w nauce komputer oraz inne techniki multimedialne. Ćwiczenia jogi oczu opracowane zostały zgodnie z zaleceniami dr Batesa. Metody pracy ze wzrokiem dr Batesa oparte są na naturalnych procesach fizjologicznych związanych z procesem widzenia i zakładają, że

  • wady refrakcji oka (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są zmienne i odwracalne, a więc można je wyleczyć;
  • naturalne używanie wzroku nie powoduje zmęczenia;
  • stres lub wysiłek umysłu powoduje napięcie mięśni gałki ocznej i nastawienie oczu na widzenie bliskich przedmiotów;
  • nieprawidłowa praca oczu jest efektem błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu.

Metoda dr Batesa, na której oparte są zajęcia z jogi oczu, pozwala na kompleksową analizę przyczyn zaburzeń procesu widzenia i umożliwia uzyskanie poprawy widzenia przy zmęczeniu, wadach wzroku oraz chorobach oczu. Przyczynami wad wzroku może być wada postawy, nieprawidłowa praca wątroby, a także niekorzystne dla pracy oczu nawyki powodujące usztywnienie mięśni gałki ocznej. To ostatnie powoduje zaburzenia akomodacji, która związana jest z pracą mięśni otaczających oko.

Wszystkie ćwiczenia jogi oczu powinny zaczynać się od rozluźnienia całego ciała, a w szczególności mięsni karku, które to stają się sztywne i twarde w wyniku przeżytych przez nas w ciągu dnia stresów i ogólnego zmęczenia. Stwardniałe mięśnie powodują zwężenie naczyń krwionośnych i ucisk na włókna nerwowe pogarszając ogólne samopoczucie oraz zaburzając prawidłowe widzenie.

Powinniśmy więc zacząć ćwiczenia od krótkiego masażu mięśni karku oraz ćwiczeń rozluźniających szyję i górne partie pleców. Następnie warto rozluźnić i rozgrzać mięśnie naszych oczu. Na początek warto wykonać sobie tzw. kąpiel oczu, tzn. nad wanną, lub umywalką kilkakrotnie rzucić sobie na powieki pełne garście wody, na przemian ciepłą dla odprężenia i zimną dla mobilizacji. Po takim wstępie możemy zabrać się do zasadniczych ćwiczeń.

Priorytetowe dla prawidłowego procesu widzenia jest rozluźnienie, a to można osiągnąć poprzez obserwacje ruchu. Dlatego zabawy z piłeczkami, żonglowanie oraz śledzenie powolnego ruchu, jak w qigong i tai chi poprawia proces widzenia.

Jeśli chcesz rozpocząć ćwiczenia zapraszam na zajęcia z jogi oczu.

Sprawdź miejsca i terminy

 

Dolegliwości: , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Archiwum > Joga oczu, Qigong, Tai chi w Tychach

Przeczytaj poprzedni wpis:
blizej-natury-plakat
Wczasy i warsztaty zielarskie w Ustroniu

Wakacyjna oferta wypoczynku połączona z ćwiczeniami qigong, shangri-la i wycieczką przyrodniczo-zielarską. Wczasy i warsztaty zielarskie w Ustroniu będą organizowane corocznie...

Zamknij