Zajęcia, zgrupowania i obozy sportowe odbywają się normalnie. Więcej informacji tutaj.

Powitanie w górach

Wycieczki przyrodnicze z elementami zielarstwa odbywać się będą systematycznie przez cały rok. Tematem przewodnim będzie zbiór podziemnych części roślin leczniczych, kory oraz pączków drzew i krzewów. Wycieczki zielarskie będą organizowane przez cały rok. W okresie letnim zbierane są części roślin, które w tym czasie mają swoje optimum rozwojowe np. ziele (herba), kwiaty (flos), kwiatostany (inflorescentia) itd. W okresie jesiennym zbiera się korzenie (radix), kłącza (rhizoma) i bulwy (bulbus), a w okresie zimowym – pączki (gemmae).
Promocyjny warsztat przedwakacyjny odbył się w dniach 4-7.06.2015 r. Aktualnie odbywają się warsztaty w soboty i niedziele w Beskidzie Śląskim.
W wolnych chwilach – zajęcia z qigong – rano przed śniadaniem oraz przed wieczorem w sobotę 5.12.2015 r. przed kolacją oraz w niedzielę 6.12.2015 r. po śniadaniu.
Wycieczka zielarska i qigong w Ustroniu połączona będzie z nauką rozpoznawania gatunków roślin leczniczych. Nauka ta umożliwi zebranie roślin na swojej produkcji preparaty na bazie surowców roślinnych. Należy przygotować się na dłuższy spacer, zapewnić sobie wygodne obuwie sportowe i dostosowany do pogody strój. Zbiór roślin można dokonywać przy bezdeszczowej pogodzie. Należy zabrać ze sobą płócienną siatkę na zioła. Konieczny będzie sprzęt do wykopania korzeni i kłączy roślin.

Ta jesienna wycieczka zielarska i qigong w Ustroniu jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w planowanych w przyszłorocznym sezonie wegetacyjnym wycieczkach przyrodniczo-zielarskich, które będą organizowane systematycznie. Tematyka dostosowana będzie do sezonu wegetacyjnego.

W listopadzie, grudniu oraz marcu i kwietniu, w zależności od warunków atmosferycznych jest korzystny czas na pozyskiwanie podziemnych części roślin leczniczych w celu przygotowania surowców roślinnych. Nadziemne części roślin zamarły i substancje czynne zgromadzone zostały w korzeniach i kłączach. Od grudnia do marca jest właściwy czas na pozyskiwanie pączków drzew i krzewów do gemmoterapii.

Zatem jest to również odpowiedni czas na pozyskanie kłączy rdestowca wraz z korzeniami. Rosnące na obszarze Polski rdestowiec japoński i rdestowiec sachaliński mają podobne właściwości fitofarmakologiczne.

Więcej informacji telefonicznieZadzwoń teraz, dopytaj, poznaj terminy i miejsca oraz umów wizytę.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzikie rośliny jadalne w Polsce – wykład w Ustroniu

Zapraszam na spotkanie Ustrońskiego Klubu Ekologicznego, na którym zaprezentowane zostaną dzikie rośliny jadalne rosnące na terenie Polski. Jest to jednocześnie...

Zamknij