Od najdawniejszych czasów tai chi jest uznawane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów zachowania zdrowia. Tai chi powstało w oparciu o teorię yin i yang, najbardziej naturalną koncepcję w świecie Dao, „ścieżki natury”. Tai chi zostało stworzone w daoistycznym klasztorze, gdzie ostatecznym celem treningu było duchowe oświecenie. Z uwagi na to zastanawiano się nad sensem życia, dbano o harmonie w otoczeniu, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Mając to na uwadze, tai chi oznacza spokojny, wyciszony umysł i zdrowe, zrelaksowane ciało. Z tej tez przyczyny równowaga pomiędzy yin i yang pozostaje najważniejszym celem ćwiczeń. Tai chi to również chińska sztuka walki oparta na zasadach kontrolowania przepływu energii w ciele wynikającego z prawidłowo ustawionej pozycji. Dlaczego ćwiczenia tai chi w Katowicach jest tak skuteczne zarówno w ćwiczeniach zdrowotnych, jak i jako potężny system samoobrony można poznać tylko poprzez zrozumienie myśli przewodniej dotyczącej siły qi.

Drogą dochodzenia do funkcjonalnej definicji energii qi jest porównanie z krwią i systemem krwionośnym. Qi podobnie do krwi, jest formą energii, której potrzebuje każdy do utrzymania organizmu przy życiu i obszernie pojętej egzystencji. Podobnie jak krew, qi krąży w ciele po to, żeby je odżywiać i podtrzymywać wszystkie procesy fizjologiczne w organizmie. Kanałem łączącym wszystkie części organizmu jest system nerwowy. W systemie nerwowym jako funkcyjnie wydzielonej konstrukcji organizmu, qi może rozprzestrzeniać się wzdłuż określonych dróg – kanałów zwanych meridianami. Zgodnie z teorią akupunktury, każdy meridian związany jest funkcyjnie z określonym narządem wewnętrznym.

Tai chi poprawia zdrowie poprzez uruchomienie przepływu qi przez ciało w czasie wykonywania sekwencji tai chi. Wykonując sekwencje tai chi w Katowicach w sposób zrelaksowany qi rozprowadzane jest w sposób równomierny po całym organizmie, likwidując istniejące blokady. Dzięki prawidłowemu krążeniu qi organy wewnętrzne będą stymulowane głębokim oddychaniem, które jest wymuszone poprzez powolne wykonywanie ćwiczeń tai chi. Zasady tai chi realizowane są w czasie powolnego, precyzyjnie wykonywanego ruchu, zgodnie z nauczanymi sekwencjami ruchowymi. Ćwiczenia tai chi mają walory gimnastyki zdrowotnej, harmonizującej cały organizm. Jednocześnie precyzyjne wykonywanie ćwiczeń według obowiązujących w tai chi zasad to ćwiczenie płynności, harmonii i piękna w ruchu. Wykonywane powolne ruchy mogą również zostać zastosowane w samoobronie, której elementy stanowią integralną część treningu tai chi. W tai chi, obok nauki odpowiedniego wykonywania poszczególnych ruchów, kładzie się nacisk na fizyczne rozluźnienie. Aby osiągnąć głęboki poziom rozluźnienia należy najpierw rozluźnić swój umysł. Konieczne jest wyczucie równowagi w ciele i utrzymanie fizycznego i mentalnego centrum.. Pragnąc osiągnąć ten cel konieczne stają się ćwiczenia wzmacniające nogi i tułów. Kluczem do zachowania duchowego centrum jest przede wszystkim stabilizacja ośrodka fizycznego i ośrodka mentalnego.

W ćwiczeniu każdego systemu walki, również w tai chi, najważniejsze jest dobre zrozumienie podstaw, bez którego nie można doskonalić umiejętności samoobrony i walki. Przestrzeganie tych zasad podczas ćwiczenia jest najważniejszym elementem nauki tai chi. Zasady te okazują się być ważne i przydatne również w życiu. W tai chi łączy się ruch po kole i prostej. Daje to razem ruch po spirali, dzięki któremu możliwe jest skumulowanie dużej siły przy stosunkowo małej odległości.

Podstawą nauki jest wsłuchiwanie się w ciało. Ono poprzez pewne sygnały daje nam wskazówki, co robimy nieprecyzyjnie lub w którym miejscu powinniśmy się rozluźnić. Osiąganie postępów w tai chi zależy od stanu naszego umysłu, ponieważ gdy umysł jest spięty, to ciało również. Jeżeli umysł jest spokojny i rozluźniony, staje się bardziej spostrzegawczy i wrażliwy dając nam możliwość szybkiej reakcji, działania oraz podejmowania właściwych decyzji.

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Joga w Siewierzu

„Sukcesu w jodze nie można osiągnąć przez czytanie ksiąg, noszenie jogicznego stroju czy rozprawianie o ćwiczeniu. Sukces zapewnia tylko samo...

Zamknij