Przyczyną problemów z widzeniem są wady wzroku, narażenie na pogorszenie procesu widzenia w wyniku niewłaściwej higieny oczu przy znacznym ich obciążeniu oraz nieprawidłowa praca oczu w efekcie błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu. Ćwiczenia jogi oczu zalecane są profilaktycznie dla młodzieży wykorzystującej w nauce komputer oraz inne techniki multimedialne. Ćwiczenia jogi oczu opracowane zostały zgodnie z zaleceniami dr Batesa. Metody pracy ze wzrokiem dr Batesa oparte są na naturalnych procesach fizjologicznych związanych z procesem widzenia i zakładają, że

  • wady refrakcji oka (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są zmienne i odwracalne, a więc można je wyleczyć;
  • naturalne używanie wzroku nie powoduje zmęczenia;
  • stres lub wysiłek umysłu powoduje napięcie mięśni gałki ocznej i nastawienie oczu na widzenie bliskich przedmiotów;
  • nieprawidłowa praca oczu jest efektem błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu.

Metoda dr Batesa, na której oparte są zajęcia z jogi oczu w Katowicach, pozwala na kompleksową analizę przyczyn zaburzeń procesu widzenia i umożliwia uzyskanie poprawy widzenia przy zmęczeniu, wadach wzroku oraz chorobach oczu. Przyczynami wad wzroku może być wada postawy, nieprawidłowa praca wątroby, a także niekorzystne dla pracy oczu nawyki powodujące usztywnienie mięśni gałki ocznej. To ostatnie powoduje zaburzenia akomodacji, która związana jest z pracą mięśni otaczających oko.

Wszystkie ćwiczenia jogi oczu w Katowicach powinny zaczynać się od rozluźnienia całego ciała, a w szczególności mięsni karku, które to stają się sztywne i twarde w wyniku przeżytych przez nas w ciągu dnia stresów i ogólnego zmęczenia. Stwardniałe mięśnie powodują zwężenie naczyń krwionośnych i ucisk na włókna nerwowe pogarszając ogólne samopoczucie oraz zaburzając prawidłowe widzenie.

Powinniśmy więc zacząć ćwiczenia od krótkiego masażu mięśni karku oraz ćwiczeń rozluźniających szyję i górne partie pleców. Następnie warto rozluźnić i rozgrzać mięśnie naszych oczu. Na początek warto wykonać sobie tzw. kąpiel oczu, tzn. nad wanną, lub umywalką kilkakrotnie rzucić sobie na powieki pełne garście wody, na przemian ciepłą dla odprężenia i zimną dla mobilizacji. Po takim wstępie możemy zabrać się do zasadniczych ćwiczeń.

Priorytetowe dla prawidłowego procesu widzenia jest rozluźnienie, a to można osiągnąć poprzez obserwacje ruchu. Dlatego zabawy z piłeczkami, żonglowanie oraz śledzenie powolnego ruchu, jak w qigong i tai chi poprawia proces widzenia.

Jeśli chcesz rozpocząć ćwiczenia zapraszam na zajęcia z jogi oczu.

Sprawdź miejsca i terminy

Przeczytaj poprzedni wpis:
Qigong w Katowicach

Qigong to chińska gimnastyka zdrowotna udrażniająca przepływ energii w ciele, w kanałach energetycznych zwanych meridianami. Istnieje wiele różnych rodzajów qigongu....

Zamknij