Ludzkie problemy ze wzrokiem były wystarczającym motorem do badań naukowych mających na celu znalezienia sposobu na poprawę jakości widzenia – na wyleczenie wad wzroku i zapobieganie ich powstawaniu. Wśród wszystkich prac poświęconych temu tematowi do dziś najpopularniejsza jest praca dr Batesa, który w 1920 roku napisał książkę pod tytułem “The Cure of Imperfect Sight by Treatment Without Glasses”. Praca ta była poparta wieloletnią praktyką lekarską autora i wieloma doświadczeniami, których efekty zadziwiły nawet jego samego. Podstawowym założeniem jego metody była zmiana tradycyjnego rozumienia zjawiska widzenia. Teoria dr Batesa ma dziś wielu zwolenników, a wręcz naśladowców, którzy w oparciu o nią stworzyli zestawy ćwiczeń, rozbudowane techniki, a nawet szkoły widzenia oraz ćwiczenia jogi oczu w Katowicach.
Joga oczu w Katowicach to ćwiczenia zalecane profilaktycznie dla osób pracujących na komputerze oraz z wadami wzroku. Joga oczu oparta jest na naturalnych procesach fizjologicznych związanych z procesem widzenia i zakłada, że wady refrakcji oka (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są zmienne i odwracalne, a więc można je wyleczyć, naturalne używanie wzroku nie powoduje zmęczenia, stres lub wysiłek umysłu powoduje napięcie mięśni gałki ocznej i nastawienie oczu na widzenie bliskich przedmiotów, nieprawidłowa praca oczu jest efektem błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu. Joga oczu to ćwiczenia rozluźniające barki, górną część pleców i szyję, poprawiające ostrość widzenia, zmieniające nawyki związane z wykorzystywaniem wzroku, rozluźniające mięśnie wokół gałek ocznych, przywracające naturalne mikroruchy oka. Celem jogi oczu jest analiza przyczyn wad wzroku, korekta ustawienia ciała, poprawa procesu widzenia na etapie spostrzegania i analizy obrazu, korekta wad wzroku poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, nauka relaksu mięśni wokół gałki ocznej.
Joga oczu pozwala na kompleksową analizę przyczyn zaburzeń procesu widzenia i umożliwia uzyskanie poprawy widzenia przy zmęczeniu, wadach wzroku oraz chorobach oczu. Przyczyną wad wzroku może być wada postawy, nieprawidłowa praca wątroby, a także niekorzystne dla pracy oczu nawyki powodujące usztywnienie mięśni gałki ocznej. To ostatnie powoduje zaburzenia akomodacji, która związana jest z pracą mięśni otaczających oko. Wszystkie ćwiczenia jogi oczu powinny zaczynać się od rozluźnienia całego ciała, a w szczególności mięsni karku, które to stają się sztywne i twarde w wyniku przeżytych przez nas w ciągu dnia stresów i ogólnego zmęczenia. Stwardniałe mięśnie powodują zwężenie naczyń krwionośnych i ucisk na włókna nerwowe pogarszając ogólne samopoczucie oraz zaburzając prawidłowe widzenie. Powinniśmy więc zacząć ćwiczenia jogi oczu od krótkiego masażu mięśni karku oraz ćwiczeń rozluźniających szyję i górne partie pleców. Następnie warto rozluźnić i rozgrzać mięśnie naszych oczu. Na początek warto wykonać sobie tzw. kąpiel oczu, tzn. nad wanną, lub umywalką kilkakrotnie rzucić sobie na powieki pełne garście wody, na przemian ciepłą dla odprężenia i zimną dla mobilizacji. Po takim wstępie możemy zabrać się do zasadniczych ćwiczeń jogi oczu.
Krótkie obroty – siadamy w wyprostowanej pozycji, unosimy lekko głowę i oddychamy kilka razy wolno i głęboko, co nas lekko rozluźni i przymykamy oczy. Następnie odwracamy twarz w lewo – tak daleko, jak jesteśmy w stanie, po czym płynnym, łagodnym ruchem przekręcamy ją w prawo również do skrajnej możliwej pozycji. Łagodnie i rytmicznie przekręcamy głowę w obie strony, utrzymując mniej więcej trzydzieści obrotów na minutę. Przed zamkniętymi oczami mamy ciemność, szarość, względnie czerwonawy półmrok. W zależności od oświetlenia pokoju mogą pojawiać się plamy światła, tworzące niekiedy wzory. Załóżmy, że przed oczyma mamy szarość. Spróbujmy ją wyczuć – zobaczyć w świadomy sposób, a następnie wyobraźmy sobie, że zaczyna ona oscylować w kierunku przeciwnym do skrętów naszej głowy. Ćwiczenie to możemy wykonywać zawsze wtedy, gdy czujemy się zmęczeni i napięci, a ze względu na jego prostotę nadaje się do wykonywania praktycznie wszędzie.
W zakres jogi oczu wchodzi też żonglowanie i ćwiczenie z piłeczkami – potrzebne nam będą dwie różnej wielkości i różnego ciężaru piłeczki, które wygodnie można schwytać jedną ręką. Podrzucamy jedną piłeczkę jedną ręką w sposób następujący: trzymamy piłeczkę w dłoni tak, jakbyśmy ją ważyli i myślimy przy tym: “Trzymam ją w dłoni, czuję jej ciężar”. Natychmiast przy wyrzuceniu piłeczki w górę wstrzymujemy oddech i koncentrujemy nasz wzrok na śledzeniu lotu piłki. Następnie rozpoczynamy podrzucanie piłeczki na różne wysokości, raz niżej, raz wyżej i znów niżej. Myślimy przy tym o piłeczce i nie spuszczajmy z niej wzroku. Bardzo ważne jest by nie wyprzedzać toru lotu piłki wzrokiem – dopiero gdy się tego nauczymy możemy przejść do dalszej części tego ćwiczenia. Następnie bierzemy drugą piłeczkę w drugą dłoń. Najpierw podrzucamy piłeczkę prawą dłonią, nie tracąc z nią kontaktu wzrokowego. Podczas gdy piłeczka jest w locie, przekładamy drugą piłeczkę z lewej dłoni do prawej. Opróżnioną, lewą dłonią chwytamy nadlatującą piłeczkę i powtarzamy ćwiczenie podrzucając teraz piłeczkę lewą dłonią.
Doskonałymi możliwościami trenowania widzenia i odpowiednich reakcji całego ciała na widziany obraz daje gra w kometkę oraz w tenisa i tenisa stołowego. Jest to ćwiczenie zalecane w ramach jogi oczu. Ważne jednak jest, by grać wyłącznie dla przyjemności. O ile to tylko możliwe zaleca się wykonywanie ćwiczeń jogi oczu bez okularów.
[contentblock id=22 img=html.png]
[contentblock id=21 img=html.png]
Zajęcia, zgrupowania i obozy sportowe odbywają się normalnie. Więcej informacji tutaj.